Ewa przepytuje

sylwia chutnikEwa przepytuje… Sylwię Chutnik

„Miłość – tak, widziałam na filmie”. 10 przemyśleń o Polsce, kobietach i mężczyznach cenionej pisarki Sylwii Chutnik.

Z wielką radością chciałabym poinformować, że rozpoczynamy nowy cykl na blogu – Ewa przepytuje. Sama nazwa sugeruje, czego się w ramach cyklu spodziewać ;-). Wymyśliłam sobie, że zgromadzę tutaj kobiety – zarówno te bardziej, jak i mniej znane – i do każdej skieruję 10 tych samych pytań. A w zasadzie nie pytań, tylko zdań z prośbą o ich dokończenie. Cieszy mnie niezmiernie, jak wiele kobiet wyraziło chęć udziału w tej zabawie! Dzięki tym pytaniom dowiemy się, co Polki myślą o sobie jako o kobietach, o Polsce, o miłości… Myślę, że możemy stworzyć ciekawą mozaikę różnych punktów widzenia, przemyśleń i opinii wyjątkowych kobiet.

Jeśli znacie te Polki, to wspaniale.
Jeśli nie, to wspaniale, że je poznacie.

Jestem szczęśliwa, wzruszona i zaszczycona, że jako pierwszą mogę wam zaprezentować Sylwię Chutnik, więcej niż zdolną, wygadaną, mądrą pisarkę i działaczkę społeczną, dla której walka o prawa kobiet to chleb powszedni. Czytam Sylwii książki i felietony, uwielbiałam ją w „Cappuccino z książką”. Obecnie z Karoliną Sulej prowadzi „Barłóg Literacki” na YouTubie.

Ewa przepytuje… Sylwię Chutnik

1. To, co robię, jest dla mnie ważne, bo… wierzę w twórczość, która jest mi niezbędna do życia.

2. To, co robię, jest ważne dla innych, bo… ludzie chcą czytać, wbrew statystykom.

3. Najbardziej czuję się kobietą, gdy… pomagam innym kobietom.

4. Nie jestem gorsza od żadnego mężczyzny, bo… dlaczego miałabym być.

5. Nie umiem żyć bez… czytania i pisania.

6. Za 10 lat… prawdopodobnie będę robić to samo, bo nic lepszego robić nie mogę

7. Miłość… – tak, widziałam na filmie.

8. Polska… – trudna miłość.

9. Nie ma dla mnie znaczenia… czy ktoś jest hetero czy nie

10. Jestem szczęśliwa, gdy… słucham muzyki, robię swoje obrazki i wszyscy są w domu. To jest szczęście.

Sylwia Chutnik (ur. 1979) – prozaiczka i przewodniczka miejska. Ukończyła kulturoznawstwo oraz Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także działaczką społeczną, prezeską Fundacji MaMa, pracującej na rzecz poprawy sytuacji matek w Polsce. Laureatka „Paszportu Polityki” za rok 2008. Zadebiutowała w roku 2008 powieścią „Kieszonkowy atlas kobiet”. Pisarka, która zawodowo jest przewodniczką miejską, opublikwała też niekonwencjonalny przewodnik po Warszawie, zatytułowany Warszawa kobiet. Autorka proponuje w nim trasy po wybranych, najciekawszych dzielnicach Warszawy, ale przede wszystkim spacer po mieście kryjącym historie zamieszkujących je niegdyś kobiet: rzeźbiarek, nauczycielek czy pisarek. (Instytut Książki)

fot. Wojtek Rudzki