Natorscy smakują, Natorscy wychowują

Dla malucha: zupka z pierwszą cebulą

Kiedy i w jaki sposób podać niemowlakowi cebulę? To dobre pytanie! Bo że cebulę dziecko jeść powinno, nie należy mieć wątpliwości – jest skarbnicą zdrowia. Moja propozycja to przepyszna zupka z warzywami, żółtkiem i ziołami.

Po którym miesiącu życia dać małemu człowiekowi cebulę? W serwisach internetowych i poradnikach raz piszą, że po szóstym, raz, ze po ósmym, innym razem, że po dziewiątym, a nawet po dziesiątym… Cebula ma ostry smak, ale jeśli jadłaś ją w ciąży, dziecko powinno się do niej szybko przekonać. Mój syn ma prawie dziewięć miesięcy, uznałam więc, że najwyższy czas na cebulę w jego diecie. Zwłaszcza że przy wprowadzaniu nowego produktu zawsze zaczynamy od niewielkiej ilości i obserwujemy reakcję dziecka.

Niech wasz maluch je cebulę, bo to przede wszystkim naturalny antybiotyk. Badania naukowe potwierdziły, że to niepozorne warzywko wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe, przeciwzakrzepowe, przeciwastmatyczne. Cebula ma tę moc!

Zupka z pierwszą cebulą: przepis

Składniki (na dwa obiady po ok. 180-200 ml):

– 2 marchewki
– 2 duże ziemniaki
– 1 mała cebula
– 1 żółtko
– kilka listków kolendry (opcjonalnie – można wymienić na natkę pietruszki albo koperek bądź pominąć)
– łyżeczka oliwy dla dzieci
– suszona bazylia

Wykonanie:

Marchewki obrać, umyć, pokroić w drobną kostkę. Wrzucić do garnka. To samo zrobić z ziemniakami. Cebulę obrać, pokroić i dorzucić do warzyw. Zalać wrzątkiem (woda niech będzie ponad poziom warzyw). Gotować na małym ogniu do miękkości. Wbić żółtko, chwilę pogotować. Zdjąć z ognia. Dodać listki kolendry i zmiksować (starszym niemowlakom nie miksujemy na papkę – zostawiamy większe kawałki, żeby mały człowiek uczył się żucia). Wymieszać z oliwą i posypać niewielką ilością suszonej bazylii.

Drugiego dnia dodałam do dania kawałeczek ugotowanej cielęciny.

I już!

Smacznego waszym dzieciom :-).

Ewa

fot. Unsplash